Z fytogeografického hľadiska sa kataster Bolerázu nachádza v oblasti Pannonicum a obvode panónskej xerotermnej flóry Europannonicum. Medzi významné biologické prvky v chotári patria lesné porasty v Hornom a Dolnom háji. Prvá lokalita leží severozápadne od obce pri hranici s Hornými Orešanmi. Reprezentuje komplex subxerofilného dubového lesa v poraste ktorého prevláda dub plstnatý (Quercus pubescens), dub letný (Quercus robur), dub zimný (Quercus petraea), topoľ čierny (Populus nigra), javor poľný (Acer campestre), lipa malolistá (Tilia cordata), pagaštan konský (Aesculus hippocastanum) a pod. Ihličnany zastupuje skupina borovíc (Pinus sp.). V priestore Horného hája je aj semenná plantáž, kde sa dopestovávajú sadenice borovíc a smrekovca opadavého (Larix decidua). V krovinnom podraste tu môžeme nájsť kalinu siripútkovú (Viburnum lantana), trnku obyčajnú (Prunus spinoza), hloh obyčajný (Crataegus laevigata) a vtáči zob (Ligustrum vulgare).
Východne od obce leží Dolný háj, ktorého okrajové časti vypína agát biely (Robinia pseudoacacia). V drevinnej skladbe sa hojne vyskytuje dub (Quercus sp.) s početnými skupinami borovíc (Pinus sp.) a buk (Fagus sylvatica). Krovinatý stupeň zastupuje baza čierna (Sambucus nigra), ruža šípová (Rosa canina) a pod. Pri Žľabskom moste rastú mohutné jasene (Fraxinus sp.) a topole (Populus sp.). Monokultúrnu fytocenózu nájdeme aj na Šarkane, kde rozsiahla borovicová výsadba nadväzuje na zámocký park v Dolnej Krupej. Unikátnou ukážkou typického vzhľadu lužného lesa s močiarnymi druhmi drevín a rastlín je tzv. Škarpa ležiaca asi 150 m juhovýchodne od železničnej zastávky Klčovany. V intraviláne obce v hojnej miere rastie breza bradavičnatá (Betula pendula), v okolí cintorína sú to lipy (Tilia sp.) a pagaštany (Aesculus), ktoré nájdeme aj na železničnej stanici. V alúviu vodných tokov nájdeme vŕbu krehkú (Salix fragilis), jelšu lepkavú (Alnus glutinosa) a iné. Intravilán obce dotvárajú líniové spoločenstvá okrasných drevín a ovocných stromov. V extraviláne, kde sa dochovali len torza bývalého predkolektivizačného líniového systému, v oboch hájoch, na Šarkane a povedľa poľných ciest sa ešte vyskytujú botanicky zaujímavé spoločenstvá rastlín. Za všetky spomenieme aspoň tieto: prvosienka jarná (Acorus calamus), cesnak medvedí (Allium ursinum), repík lekársky (Agrimonia eupatoria), hlaváčik jarný (Adonis vernalis), konvalinka voňavá (Convallaria majalis), ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum), blyskáč jarný (Ficaria verná), divozeľ veľkokvetý (Verbascum thapsiforme), hluchavka biela (Lamium album), kostihoj lekársky (Symphytum officinale), materina dúška (Thymus vulgaris), nátržník husí (Potentilia anserina), palina božie drievko (Artemisia abrotanum), praslička roľná (Equisetum arvense), púpava lekárska (Taraxacum officinale), rumanček pravý (Matricaria chamomilia), veronika lekárska (Veronica officinalis), skorocel‘ kopijovitý (Plantago lanceolata), myší chvost obyčajný (Achilea millefolium) a podbeľ liečivý (Tussilago farfara).
V burinnom spoločenstve okopanín a obilnín sa vyskytuje nevädza poľná (Centauera cyanus), mak vlčí (Papaver rhoeas), pýr plazivý (Elytrigia repens), pupenec roľný (Convolvulus arvensis), kúkoľ poľný (Agrostemna giťhago) a iný plevel.
Osobitnú skupinu tvoria rastlinné rudimentárne spoločenstvá, ktorým sa darí všade tam, kde sa nahromadili odpadky organického pôvodu. Ich najznámejšími reprezentantmi sú: lopúch väčší (Lappa aretium), žihľava dvojdomá (Urtica dioica), loboda tatárska (Atriplex tatarica), lastovičník väčší (Chelidonium maius) a iné.